+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Vyberáme najlepšie matrace pre seniorov

 

Pribúdajúci vek znamaná aj potýkanie sa s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Základom na ich zvládnutie je okrem stanovených liečebných postupov aj dostatočný a kvalitný spánok. A preto je dôležité pri výbere matracov pre seniorov dbať na ich kvalitu a potreby jednotlivca. Ako si z nich správne vybrať, vám poradíme v našom článku.

 

Kedy je čas na výmenu matraca?

Dôvodov na výmenu matraca, nielen pre seniora, môže byť niekoľko. Základom je dobre počúvať svoje telo a na jeho varovné signály aj reagovať. Napríklad budíte sa s pocitom stuhnutia? Bolí vás po zobudení chrbát? Meníte pri spánku často polohu?

Presne v týchto prípadoch je dôležité zvážiť výmenu matraca. Tieto problémy sa totiž zvyčajne sami od seba nevyriešia. Dôvodom však môže byť aj vek matraca (viac ako 10 rokov), či vŕzganie postele.

Rovnako pamätajte na to, že ak je príčinou vŕzgania postele pri spaní rošt, treba zvážiť spolu s ním aj kúpu matraca. Ideálne je totiž prispôsobiť výber matraca na typ a veľkosť roštu postele. Ich nesúlad by mohol vaše problémy ešte zhoršiť.

 

Základom je výber vhodnej tvrdosti matraca

Prirodzene, pre každého človeka je vhodný iný typ matraca. Niektoré špecifikácie je však možné rozdeliť aj podľa veku. Napríklad pre deti je nevhodný mäkký matrac, pamäťová pena či matrac s rôznymi zónami tvrdosti. Ani seniori nie sú v tomto smere výnimkou.

Pre seniorov sú totiž vhodnejšie mäkšie matrace, ktoré netlačia a rýchlo sa dokážu prispôsobiť polohe tela. Napríklad ak preferujete pri spánku polohu na boku, takýto typ matraca zabráni príliš veľkému tlaku v tejto časti tela. Avšak pokiaľ je pre vás preferovaná poloha pri spánku na chrbte, odporúčame radšej siahnuť po tvrdšom matraci.

Pri výbere ideálneho matraca je tiež treba prihliadať na hmotnosť. Pokiaľ totiž trpíte nadváhou, určite si nevyberajte príliš mäkký matrac (ideálny je stredne tvrdý matrac). Naopak, pri nízkej hmotnosti sa aj menej tvrdý matrac javí ako veľmi tvrdý.

Tip

V niektorých prípadoch je riešením i matrac s dvojitou tvrdosťou. Takýto matrac má dva rôzne stupne tvrdosti (rozdielna tvrdosť pre jednotlivé strany). Stačí vám ho iba otočiť a jednoducho si ho prispôsobíte podľa vašich potrieb.

 

Tip: Obojstranný kvalitný matrac so 4 vrstvami - https://www.aminabytok.sk/matrac-gigant-120x200

Obojstranný matrac pre seniorov

Ktoré matrace sú pre seniorov najvhodnejšie?

Seniorom, ktorí trpia nespavosťou či bolesťami pohybového aparátu, veľmi tvrdý matrac nezabezpečí pokojný a zdravý spánok. Na príliš tvrdom matraci totiž často dochádza k nedokrvovaniu končatín, čo má napríklad za následok tŕpnutie nôh. Pokiaľ ale aj napriek tomu máte radšej tvrdší matrac, dajte prednosť matracu zo studenej HR peny, prípadne z lenivej peny - vhodné aj pri vyššej tvrdosti.

 

Tip: Kvalitný antialergénny penový matrac - https://www.aminabytok.sk/matrac-maia-120x200

Penový matrac pre starších ľudí

Vo všeobecnosti môžeme sumarizovať najvhodnejšie typy matracov pre seniorov nasledovne:

  • Latexový matrac - ich výhodou je, že disponujú vlastnosťami matracov s pamäťovou penou, ale sú o niečo tvrdšie. Z toho dôvodu sú ideálne v prípade bolestí chrbta. Zvyčajne tiež disponujú zónovaním tvrdosti a preto ich oceníte aj pri ležaní na boku.
  • Matrac z pamäťovej peny - ich najväčšou výhodou je, že dokážu pri spánku rovnomerne rozložiť váhu. Rovnako je ich prostredníctvom možné znížiť tlak na citlivé miesta tela. Samozrejmosťou je ich vysoká priedušnosť a efektívne zabraňovanie hromadenia vlhkosti, čo by neskôr mohlo viesť ku vzniku plesní.
  • Zdravotný matrac - vždy disponujú certifikátom, ktorý je dôkazom ich vysokej kvality. Zvyčajne majú spevnené bočnice, ktoré uľahčujú vstávanie z postele. V ich prípade sa tiež môžete spoľahnúť na to, že ich len tak ľahko nevysedíte, aj keď ich často používate. Rovnako sa dokážu perfektne prispôsobiť telu pri spánku, čo znižuje tlak na chrbticu a zabraňuje následnej bolesti. Prirodzene, sú antialergénne.
  • Matrac proti dekubitom - ide o špeciálne zdravotné matrace pre dlhodobo ležiacich pacientov. Dokonale kopírujú krivky tela a poskytujú potrebnú oporu svalom, aby sa zabránilo riziku vzniku preležanín.

 

Tip: Kvalitný taštičkový matrac s kokosovým vláknom - https://www.aminabytok.sk/matrac-electra-160x200

Matrac pre seniorov s kokosovým vláknom

Rada na záver

Pri výbere matraca pre seniora je dôležité zvážiť aj kvalitný poťah. Chráni totiž matrac a predlžuje tým jeho životnosť. Rovnako sa vyplatí zvážiť i chránič na matrac, najmä ak u seniora hrozí riziko inkontinencie.

 

Zobraziť všetky matrace pre seniorov >>

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up