+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Aké sú typy matracov a pre koho sú určené

 

Zvažujete nákup nového matraca? Dnešný trh ich ponúka obrovské množstvo a v rôznych typových vyhotoveniach. Preto si môže každý vybrať matrac presne na mieru. Veď kvalitný spánok je základom zdravého životného štýlu. V článku si povieme, aké druhy matracov sú najobľúbenejšie a koho potešia najviac. 

 

Rozdelenie na základe konštrukčných materiálov

Základné typové rozdelenie matracov závisí hlavne od materiálov, z ktorých sa vyrábajú. Prirodzene, každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Tie následne určia, pre koho je jednotlivý typ matraca najvhodnejší. Pamätajte, že kvalitný spánok je nutnou podmienkou pre naše zdravie a duševnú pohodu.

Vo všeobecnosti rozdeľujeme matrace na:

 

Penové matrace

Delíme ich na niekoľko druhov podľa povahy materiálu, z ktorého sa vyrábajú. Najčastejšie ide o polyuretánové (PUR) matrace a matrace zo studenej či z pamäťovej peny. V minulosti boli PUR matrace veľmi obľúbené, no dnes sa už pomaly z trhu vytrácajú. A to z dôvodu, že  ich nahrádzajú kvalitnejšie matrace zo studenej peny. Ich výhodou je, že sú oproti PUR matracom priedušnejšie, tvarovo stále a majú dlhšiu životnosť.

 

Tip: Matrac Gigant z polyuretánovej peny - https://www.aminabytok.sk/matrac-gigant-140x200Penový matrac polyuretánový

Prirodzene, ich bežnou súčasťou je i poťah na matrac, ktorý sa dá prať. Pena je pružná a aj keď sa prispôsobí vášmu telu, dokáže sa rýchlo vrátiť do pôvodnej polohy keď ráno vstanete z postele.

 

Vedeli ste, že…

…pamäťová vysokoelastická pena sa dokáže prispôsobiť nielen tlaku vášho tela, ale aj jeho teplote? Výsledkom toho je kvalitný a zdravý spánok, pretože telo je v anatomicky vhodnej polohe. Navyše je počas spánku zabezpečená optimálna teplota medzi telom a matracom. Hustota pamäťovej peny by mala byť aspoň 30-35 kg/m3.

Pamäťová pena je vhodná pre polohovateľné rošty. Ocenia ju najmä ľudia s bolesťami chrbta a seniori. Na druhú stranu je ale nevhodná pre ľudí s nadváhou. Pamätajte tiež na to, že pamäťová pena reaguje na teplotu vzduchu (v horúcom počasí je mäkšia).

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace delíme na bonellové a kapsové. Princíp bonellových matracov spočíva v tom, že majú pružiny z tenkých oceľových drôtov, ktoré sú vzájomne poprepájané. Čo to spôsobí? Jednoducho to, že keď stlačíte jednu pružinu, ovplyvní to aj tie okolo nej. Na rozdiel od penového matraca sa však bonellový matrac nedokáže dokonale prispôsobiť ľudskému telu. Na druhú stranu majú ale omnoho vyššiu nosnosť ako penové a tiež sú priedušnejšie.

 

Tip: Pružinový matrac Hydra - https://www.aminabytok.sk/matrac-hydra-120x200Pružinový matrac

Narozdiel od bonellového, kapsový pružinový matrac nemá pružiny vzájomne prepojené. Každá pružina je tu umiestnená v samostatnej kapse z netkanej textílie. Výsledkom je, že pružiny sú na sebe nezávislé. Vďaka tomu sa kapsový pružinový matrac dokáže vášmu telu prispôsobiť oveľa lepšie než bonell.

 

Tip: Pružinový matrac Hydra - https://www.aminabytok.sk/matrac-treviso-120x200Matrac z kapsových pružín

Pamätajte na to, že čím väčšiu hustotu pružín matrac má, tým lepšie dokáže udržať chrbticu v prirodzenej polohe. Hustota pružín je tak najdôležitejším faktorom, ktorý treba pri výbere matraca zvážiť. Ideálna hustota pružín je aspoň 150 pružín/m2.

 

Tip

Pre pružinové matrace sú najvhodnejšie latové rošty.

Veľkou výhodou pružinových matracov je veľká priedušnosť a nižšie riziko množenia roztočov. Rovnako disponujú vysokou nosnosťou a dlhou životnosťou. Z toho dôvodu ich ocenia najmä alergici a ľudia trpiaci obezitou. Navyše kapsové matrace sa dobre prispôsobujú telu a majú ortopedický efekt. Nevýhodou je, že nie sú vhodné pre polohovateľný rošt a bonellové sa neprispôsobujú ľudskému telu.

 

Latexové matrace

Tieto matrace sa vyrábajú z kaučuku a syntetického latexu. Avšak často sa môžete stretnúť aj s penovým matracom, ktorý obsahuje prímes latexu. Latex vyniká priedušnosťou a elasticitou, pričom je vhodný aj pre alergikov. Jeho najväčšou výhodou je, že sa nepreleží tak rýchlo ako penový matrac.

Pri penovom matraci s prímesou latexu si však dajte pozor na to, aby mal matrac vysoký obsah latexu. V opačnom prípade sa prejavia skôr vlastnosti penového matraca ako latexového. Kvalitný latexový matrac by tiež nemal mať hustotu nižšiu ako 50 kg/m3. Jeho ďalšou výhodou je, že sa dokáže rýchlo vrátiť do pôvodnej polohy a je vhodný aj pre polohovateľný rošt. Naopak, nevýhodou je vysoká cena a vyššia hmotnosť.

 

Rada na záver

Pri výbere toho správneho matraca pre váš pokojný spánok nezabudnite zvážiť nielen svoju hmotnosť či alergiu, ale aj preferovanú polohu pri spánku. Napríklad ak obľubujete spánok na chrbte, zvoľte si pevnejší matrac. Naopak, pri spánku na boku je vhodnejší mäkký matrac. Spánok na bruchu si zase vyžaduje matrac strednej pevnosti.

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up