+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Ako vybrať poťah na matrac

 

Poťah na matrac má niekoľko dôležitých funkcií. V prvom rade ale zabezpečuje hygienu pri spánku. Telo totiž za noc vypotí aj pol litra vody, pričom v poťahu potom zostávajú rôzne soli a tuky. A to je živnou pôdou pre roztoče. Preto výber správneho poťahu na matrac sa nevypláca podceniť. V článku si povieme, na čo všetko pri jeho výbere treba myslieť.

 

Prečo je kvalitný poťah na matrac dôležitý?

Poťah na matrac je prirodzenou súčasťou matraca, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečiť priedušnosť a absorbovanie vlhkosti, ktorú pri spánku vypotíme. Okrem hygienického hľadiska je však jeho úlohou aj dopriať nám komfort pri spánku a príjemný pocit z dotyku pokožky s matracom.

Prirodzene, ochrana matraca je zase dôležitá pre životnosť matraca. Po zdravotnej stránke je však najdôležitejšie, že kvalitný poťah na matrac poskytuje bezpečné prostredie na spánok tým, že chráni pred roztočmi, rôznymi alergénmi a nepeknými škvrnami.

Z toho dôvodu je nevyhnutné, aby bol poťah odnímateľný a dal sa ľahko prať a udržiavať v čistote. Pochopiteľne, poťahy na matrace je možné kúpiť v rôznych veľkostiach, farbách, štýloch a materiáloch. Každý z nich má pritom svoje výhody i nevýhody a rôzne povrchové úpravy.

 

Vedeli ste, že…

…roztoče sa vyskytujú vo väčšine domácich textílií? Najúčinnejším spôsobom, ako bojovať proti roztočom, je zakúpiť si poťah na matrac, ktorý matrac úplne obklopí zo všetkých strán. Kvalitný poťah tiež spoľahlivo zabráni nasiaknutiu tekutín a vytvoreniu možných plesní.

 

Materiály na výrobu matracových poťahov

Poťah na matrac môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Nie všetky ale vyhovujú každému a preto pri výbere poťahu treba v prvom rade zvážiť to, z čoho je vyrobený. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s bavlnou, polyesterom, drevnou celulózou, bambusom a výťažkami z Aloe Vera.

 

Bavlna

Tieto poťahy sú prirodzene hypoalergénne, a to kvôli prírodnému charakteru zložky bavlny. Bavlnená tkanina je dostupná bez chemického a pesticídneho ošetrenia. Z toho dôvodu je vhodná najmä pre osoby s precitlivenou pokožkou. Samozrejmosťou je aj dostatočná priedušnosť, čo človeku umožňuje dosiahnuť ideálnu teplotu pre zdravý spánok.

 

Polyester

Polyester je veľmi odolná látka, ktorú môžete dostať v rôznych textúrach a štýloch. Tento materiál sa ľahko čistí a udržuje. Prirodzene, často je aj lacnejší ako iné tkaniny. Niekedy sa tiež mieša s inými materiálmi, napríklad s bavlnou, čím sa maximalizuje ochrana a celkový komfort pri spánku. Prirodzene, polyester nevytvára vlhkosť a má rýchloschnúcu vlastnosť. Na druhú stranu ale sa nepovažuje za hypoalergénny.

S prímesou bavlny môžete dostať poťah napríklad pod označením - Jersey prešívaný, ktorý sa vyznačuje jemnou mäkkosťou na dotyk. Tkanina bola prešitá vatou, vďaka ktorej dosiahla hebkosť a nadýchanosť. Samozrejmosťou je hypoalergénna vlastnosť, čiže materiál zabraňuje vzniku baktérií a plesní. Zips je všitý z troch strán, čo zaručuje rýchle sňatie poťahu. Poťah môžete prať pri teplote do 40 °C.

 

Tip: Matrac Namesis - https://www.aminabytok.sk/matrac-namesis-160x200Matrac s PUR penou

Počuli ste už o poťahu s obchodnou značkou ANTI-BED BUG? Poťah je vyrobený z viskózovo-polyesterovej tkaniny veľmi jemnej na dotyk. Jeho najdôležitejšou úlohou je ochrana pred komármi a hmyzom - ploštice, mole, roztoče… Zips je všitý z troch strán, čo zaručuje rýchle sňatie poťahu. Aj tento poťah môžete prať pri teplote do 40 ° C.

Čo sa stane, ak pridáte do viskózovo-polyesterovej tkaniny prídavok iónov striebra? Dostanete tým výnimočný materiál, ktorý vyniká najmä svojou pevnosťou a odolnosťou voči oderu. Rovnako má silné antibakteriálne a fungicídne vlastnosti, pričom tiež znižuje stres a vytvára hygienické podmienky pre kvalitný spánok. Poťah môžete dostať pod označením SILVER LIFE. Aj v tomto prípade je zips všitý z troch strán, čo zaručuje rýchle sňatie poťahu, pričom ho môžete prať pri teplote do 40 ° C.

Do viskózovo-polyesterovej tkaniny tiež môžete pridať mikrokapsuly, ktoré vo vnútri materiálu vplyvom trenia uvoľňujú príjemnú levanduľovú arómu. Tento poťah je možné na trhu dostať pod označením LAVENDER.  Vo všeobecnosti ho najviac ocenia ľudia s citlivou pokožkou. Rovnako tiež ale zabezpečuje udržiavanie vyváženej hydratácie pokožky a dokáže chrániť pred mikroorganizmami. Čo sa týka údržby, platia tu rovnaké podmienky ako v predchádzajúcich prípadoch.

 

Tip: Matrac Európa - https://www.aminabytok.sk/matrac-europa-90x200Matrac Európa s poťahom Silver Life

 

Drevná celulóza

Aj tento materiál veľmi dobre absorbuje a odvádza vlhkosť, pričom sa rýchlo vysúša, čím sa udržuje vysoká hygienickosť matraca. Samozrejmosťou je antibakteriálny a antialergický charakter tkaniny, pretože tu nie sú pridané žiadne chemikálie. To je hlavným dôvodom, prečo môže vaša pokožka pokojne pri spánku relaxovať a užívať si zdravšie prostredie.

 

Bambus

V súčasnosti sú veľkým trendom aj bambusové poťahy, ktoré sú obľúbené vďaka prírodným výhodám a upokojujúcej povahe bambusového materiálu. Výborne odvádza vlhkosť a inhibuje rast baktérií spôsobujúcich zápach. Samozrejme, poťah výborne odpudzuje mikroorganizmy a nekrčí sa, pričom je i šetrný voči životnému prostrediu.

Na trhu ho môžete dostať napríklad pod označením BAMBOO - kombinácia bambusového vlákna a polyesteru. Aj v tomto prípade môžete poťah jednoducho sňať z matraca a prať ho pri teplote do 40 ° C.

 

Aloe Vera

Do poťahov vyrobených z bavlneno-polyesterovej tkaniny sa niekedy pridávajú aj výťažky z listov ALOE VERA. Materiál sa vyznačuje vynikajúcimi regeneračnými a hydratačnými vlastnosťami na kožu. Navyše podporuje hojenie a ukľudňuje podráždenie.

Prirodzene, má tiež vysoko hypoalergénne vlastnosti, pričom zabraňuje vzniku baktérií a plesní. Z toho dôvodu patria aloe vera matrace k jedným z najobľúbenejších pre ľudí s citlivou pokožkou a alergikov. Ani údržba a pranie poťahu nie sú problémom - pranie pri teplote do 40 °C.

 

Tip: Matrac Gigant - https://www.aminabytok.sk/matrac-gigant-120x200Matrac Gigant

 

Rada na záver

Pri výbere poťahu sa zamerajte na jeho veľkosť, gramáž, vlastnosti, pohodlie, priedušnosť a možnosti jeho údržby.

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up