+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Ako zariadiť malú detskú izbu

 

Zariaďovanie malej detskej izby je pre každého rodiča radosť. No môže tiež znamenať veľkú výzvu. Ako všetko skĺbiť na malom priestore tak, aby bolo dieťa spokojné a zároveň tým zachovať moderný trend a pekný dizajn? Povieme si o tom v našom článku.

 

Zariaďovanie detskej izby si dobre naplánujte

V súvislosti s detskou izbou má každé dieťa tri základné potreby. Tie treba zohľadniť aj pri plánovaní zariadenia. Celý priestor detskej izby si preto rozdeľte na tri funkčné časti:

  • Priestor na spánok
  • Pristor na zábavu a hru
  • Priestor na učenie

Zároveň si dobre premyslite, či detskú izbu zariadite v nejakom jednotnom štýle, napríklad s využitím motívov obľúbenej rozprávky vášho dieťaťa. Pirátska skrýša alebo posteľ na objednávku v podobe zámku princeznej Rapunzel určite nadchne každé malé dieťa, avšak hrozí tu riziko, že sa rozprávky dieťa rýchlo nabaží a zatúži po niečom inom.

Úplne preto postačuje siahnuť po rozprávkovom motíve iba v prípade posteľného prádla, alebo vo forme dekoračných doplnkov (plagáty, ozdoby…), ktoré môžete kedykoľvek veľmi jednoducho vymeniť.

Tip

Nebojte sa zapojiť do zariaďovania detskej izby aj deti. Ich nápady môžu byť pre vás nečakanou inšpiráciou.

Samozrejme, po ekonomickej stránke je tiež dôležité zvážiť, či budete za 2-3 roky ochotní investovať do obmeny nábytku (najmä postele), alebo si radšej prispôsobíte miery na väčšiu veľkosť a ušetríte tým čas aj peniaze.

 

1. Priestor na spánok

Detská posteľ bude prirodzene dominantou celého priestoru detskej izby. Na trhu je ich veľké množstvo. Avšak originálnym riešením je napríklad domčeková posteľ, ktorá sa v súčasnosti stáva pre menšie deti veľkým hitom.

 

Tip: Domčeková detská posteľ - https://www.aminabytok.sk/detska-postel-domcekDetská posteľ v tvare domčeka

Pri výbere postele nezabudnite zohľadniť najmä jej rozmer, zvlášť keď zariaďujete menšiu detsku izbu, kde treba šetriť miestom. Je zbytočné kupovať obrovskú posteľ. Rovnako sa ale treba rozhodnúť, či budete po pár rokoch ochotní investovať do novej a väčšej. Ak nie, pár centimetrov do dĺžky a šírky neuškodí.

Pokiaľ potrebujete šetriť miestom, určite je dobrým nápadom multifunkčná poschodová posteľ. A to aj v prípade, ak máte doma jedináčika. Navyše tento typ postele vyhovuje menším deťom i dospievajúcim tínedžerom. Pridanou hodnotou týchto postelí je samozrejme bohatý úložný priestor. Niektoré modely môžu dokonca deti využívať nielen na spanie, ale aj na prácu alebo zábavu.

Tip

V priestore detskej izby by nemalo chýbať tlmené svetlo, ideálne v studenšej svietivosti.

 

2. Priestor na zábavu

Pochopiteľne, nábytok vo veľkej miere zodpovedá za celkový vzhľad miestnosti. Avšak dôležitým faktom je aj to, že práve nábytok zaberie v interiéri najviac miesta. Preto ho vyberajte s rozumom. Nie je totiž nič horšie ako nábytkom zaprataná detská izba, v ktorej sa má problém otočiť aj dieťa s hračkou. Našťastie práve v sektore na zábavu môžete tento priestor veľmi jednoducho ušetriť. Ako?

Hračky sa dajú napríklad skladovať nielen na policiach či skriniach, ale aj v súčasnosti veľmi populárnych úložných košoch. Tie je môžné zavesiť napríklad aj na poschodovú posteľ. Výborným riešením sú i zásuvky pod posteľ.

 

Tip: Zásuvky pod posteľ dub - https://www.aminabytok.sk/zasuvka-pod-postel-dub-198-cmDubový šuflík pod posteľ

Na podlahu nezabudnite dať koberec. Malé deti sú ustavične na kolenách a veľmi radi sa hrajú na podlahe. Preto treba myslieť na ich pohodlie aj v tomto smere. Navyše koberec  zónu na zábavu opticky oddelí od ostatných častí v detskej izbe.

 

3. Priestor na učenie

Najdôležitejšou úlohou tejto časti detskej izby je motivovať dieťa k učeniu. Preto centrom tejto časti by mal byť vhodne zvolený písací stôl, ktorý je najlepšie umiestniť v blízkosti okna. Prirodzene, treba k nemu zabezpečiť aj dostatok umelého svetla - stolná lampička, LED pásik… Nezabudnite tiež na ergonomickú stoličku alebo kreslo, ktoré sa dokáže prispôsobiť zmenám výšky dieťaťa.

 

Tip: Písací stôl z borovice Sirius - https://www.aminabytok.sk/psaci-stul-borovice-sirius

Písací stôl

Rozhodne sa v tomto sektore vyhnite výzdobe v podobe plagátov obľúbených marvelovských postavičiek alebo princezien. Radšej nad písací stôl umiestnite kreatívnu nástenku s motivačnými citátmi alebo školskými pomôckami (mapy, abeceda…).

Menšie deti určite veľmi poteší aj kúsok steny, na ktorú si budú môcť voľne maľovať. Podporíte tým ich kreatívne myslenie. Môžete to vyriešiť napríklad pripevnením kriedovej tabule alebo tabule na zmývateľné fixky.

 

Rady na záver

V malej detskej izbe vynikne kombinácia bielej a modrej farby na stenách. Priestor vám opticky zväčší. Naopak, pokiaľ použijete teplé alebo až krikľavé odtiene červenej, žltej alebo oranžovej, miestnosť sa vám opticky zmenší.

Rovnakú službu vám preukáže aj rozumné umiestnenie zrkadiel. V menších detských izbách je ich najlepšie umiestniť na posuvných dverách skríň alebo nad komodou.

 

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up