+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Ako vybrať správny rošt do postele

 

Kupujete si novú posteľ a s ňou aj nový kvalitný matrac? V tom prípade nepodceňte ani výber vhodného roštu do postele. Je dôležitým prvkom komfortu pri spánku, pričom pomáha zabezpečiť priedušnosť matraca a predĺžiť jeho životnosť. Pri jeho nákupe sa treba zamerať na niekoľko parametrov, o ktorých si povieme v našom článku.

 

Prečo je správny rošt do postele dôležitý?

Používate doma posteľ s pevnou doskou pod matracom? V tom prípade nerobíte dobre, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým pevná doska pod matracom zabraňuje prúdeniu vzduchu v matraci, ktoré je dôležité pre odparovanie vodných pár. A to znamená raj pre rôzne roztoče, baktérie a plesne. Dôvody, prečo sa zbaviť pevnej dosky pod matracom môžeme sumarizovať nasledovne:

  • každú noc telo vypotí približne pol litra tekutín, v lete ešte viac,
  • pot s nečistotami (koža, vlasy…) sú ideálnym prostredím pre roztoče,
  • vlhkosť, ktorá zostáva v matraci vďaka nedostatočnému prúdeniu vzduchu, je hlavným dôvodom prečo sa v matracoch darí plesniam.

 

Čo je dôležité pri výbere zvážiť?

V prvom rade na to, aby vám rošt spolu s matracom dobre slúžili, je treba zohľadniť zdravotný stav a vaše spánkové návyky. Mladým ľuďom napríklad úplne postačuje pevný latový rošt. Naopak, seniori viac ocenia možnosť polohovania, nastaviteľnú tvrdosť či viac opory v oblasti bedier.

Pokiaľ trpíte veľkými bolesťami chrbta, bude pre vás ideálny elektrický motorový rošt, ktorý si kedykoľvek podľa potreby môžete nastaviť veľmi jednoducho pomocou ovládača. Prirodzene, v prípade, že vás trápia kŕčové žily na nohách, vyberajte si taký rošt, ktorý sa vám dokáže prispôsobiť v oblasti dolných končatín.

Pri spánkových návykoch treba myslieť aj na to, či pred spaním sledujete televíziu, či si v posteli často čítate, alebo si niekedy doprajete i raňajky do postele. V týchto prípadoch určite oceníte najmä rošt s možnosťou polohovania hlavovej časti.

 

Tip

Najlepšie je, ak si vyberiete rošt do postele spolu s matracom. V opačnom prípade riskujte, že natrafíte na nevhodný typ roštu. Niektoré rošty sú totiž vhodnejšie pre určitý typ matraca a obrátene.

Pochopiteľne, myslite na to, že dĺžka roštov musí byť rovnaká ako veľkosť postele, podľa ktorej sa rozmery roštov uvádzajú. V prípade, ak vlastníte neštandardnú posteľ a matrac vyrobený na zákazku, budete si musieť zaobstarať aj atypický rošt.

Čo sa týka nosnosti roštov, najčastejšie sa pohybuje v rozsahu od 80 kg do 160 kg. Najnižšie hodnoty majú pritom latkové výplne. Avšak čo je dôležité, pri výbere roštu si nezabudnite nechať aj dostatočnú rezervu. Vždy je lepšie 20-30 kg k nosnosti pridať, ako kupovať rošt pre vás presne s hmotnostným limitom.

 

Tip: Rošt s pružinovými lamelami - https://www.aminabytok.sk/140x200-rost-v-ramu-s-40-pruzinovymi-lamelami

Lamelový rošt

Na nosnosť roštov má pritom vplyv počet latiek alebo lamiel. Rovnako aj ich šírka, hrúbka a medzery medzi jednotlivými dielmi. Pred nákupom si tiež nezabudnite skontrolovať nosnosť vašej postele a pritom nezabudnite pripočítať k vašej hmotnosti aj váhu samotných roštov.

 

Aké typy roštov poznáme?

Trh ponúka tri základné typy roštov, z ktorých si môžete vyberať. Každý typ pritom vyniká určitými vlastnosťami. Prinášame vám ich prehľad.

 

Lamelové rošty

Disponujú odpruženými lamelami, pričom sa vyrábajú z umelých materiálov, prípadne z brezového alebo bukového dreva. Vynikajú pružnosťou, výbornou priedušnosťou a možnosťou rovnomerne rozložiť váhu pri spaní. Matrac tak nie je namáhaný na jednom mieste, neprehýba sa a tým sa predlžuje jeho životnosť. Prirodzene, čím väčší počet lamiel rošt obsahuje, tým je odolnejší a bude lepšie rozkladať váhu.

 

Tip: Rošt s pružinovými lamelami - https://www.aminabytok.sk/elasticky-rost-arata-160x200

Elastický rošt do postele

 

Latkové rošty

Ide o lacnejší typ roštov, ktorý sa skladá zo smrekových alebo brezových latiek (najčastejšie sú spojené popruhom). Hodia sa pod pružinové a tuhšie penové matrace. Chýba im síce pružnosť, zato však zabezpečujú potrebnú priedušnosť a ochranu pred vznikom plesní. Dajte si však pozor, aby medzi pevnými latami bola dostatočná vzdialenosť - maximálne 4 až 6 cm. V opačnom prípade hrozí riziko deformovania matraca.

 

Segmentové rošty

Skladajú sa z veľkého množstva pevne pospájaných segmentov (doštičiek). Vynikajú maximálnym komfortom pri spaní a vynikajúcou priedušnosťou. Veľkou výhodou tiež je, že sa tento typ roštov hodí pod všetky typy matracov. Prirodzene, disponujú tiež vysokou nosnosťou a možnosťou rovnomerného rozloženia váhy pri spánku.

 

Rada na záver

Pamätajte na to, že k polohovateľnému roštu patrí iba taký matrac, ktorý je možné ohýbať a polohovať. Polohovacie modely roštov napríklad nie sú vhodné pod pružinové matrace kapsového typu. Pod tento typ matracov sú ideálne pevné latové rošty.

 

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up