+420 702 286 286 (Pon-Pia 9:00 - 15:00)

 

Ako vybrať detský matrac - sprievodca

 

Výber matraca pre deti sa často podceňuje. Pritom však tvorí dôležitú súčasť detskej postele, ktorá ovplyvňuje zdravý vývoj detskej chrbtice. Navyše deti rýchlo rastú, a preto potrebujú aj taký matrac, ktorý sa prispôsobí ich vývoju. Najvýznamnejšiu úlohu pri výbere detského matraca preto zohráva najmä vek dieťaťa. V článku si o tom povieme viac.

 

Základné pravidlo - zohľadnite vek dieťaťa

Batoľatá a novorodenci majú na typ matraca iné nároky než staršie deti. Väčšinu dňa prespia. Ideálne pre nich sú preto pevné, tvrdšie matrace s jednou tvrdosťou. Odporúča sa najmä výstuž s kokosovou vrstvou. V každom prípade sa vyhnite zónovým matracom, ktoré sú vhodné až pre dospelých. Rovnako je nevhodný matrac z pamäťovej peny, ktorá by pri rozvoji detského tela mohla spôsobiť rôzne rastové deformácie.

Požiadavky na matrac do postieľky sú nasledovné:

 • Tvrdosť – tvrdý matrac podporuje správny vývoj detskej chrbtice a znižuje riziko náhleho úmrtia kojenca (SIDS). Naopak, mäkký matrac by mohol spôsobiť problémy s dýchaním.
 • Hrúbka – detský matrac sa nesmie prehýbať. Ideálna hrúbka hrúbka je 7-10 cm.
 • Priedušnosť – zabezpečuje odvádzanie vlhkosti. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku plesní.
 • Teplotná regulácia – matrac by nemal zapríčiňovať zbytočné prehrievanie bábätka.

Tip

Kvôli bezpečnosti je dôležité, aby matrac úplne vypĺňal plochu postieľky. Medzi matracom a zábradlím detskej postieľky nesmie byť voľný priestor. Nezabudnite na matracový chránič, ktorý v prípade pomočenia zabezpečí, že tekutina nevsiakne do matraca.

 

Materiál

Pri výbere matraca pre dieťa zohráva dôležitú úlohu aj materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Pre zdravý vývoj detskej chrbtice a zdravé prostredie pri spaní sú ideálne nasledovné:

 • Studená alebo HR pena – zabezpečuje ideálnu podporu chrbtice, pričom nevytvára žiadne prekážky pre správny rast počas spánku. Materiál má dlhú životnosť a zároveň je pružný a vzdušný.
 • Kokosové vlákno – vyniká skvelými ortopedickými vlastnosťami, dostatočnou tvrdosťou a výbornou priedušnosťou.
 • PUR pena – pevný a ľahký materiál. Disponuje výbornou vzdušnosťou a zároveň je dostatočne tvrdý na optimálnu podporu pre chrbtové svalstvo dieťaťa.
 • Matrace s aloe vera - okrem tvrdosti a vzdušnosti zabezpečuje aj hypoalergénne prostredie pre zdravý spánok.

 

Tip: Matrac z polyuretánovej peny (PUR) a kokosového vlákna https://www.aminabytok.sk/matrac-ksora-70x160

Matrac z PUR peny a kokosového vlákna

 

Výber matraca pre staršie deti

Približne od  3 rokov už dieťa potrebuje väčšiu posteľ, do ktorej bude pasovať klasický matrac pre jednolôžka, napríklad s rozmerom 70 × 160 cm. Prirodzene, aj v prípade starších detí je najdôležitejšie zabezpečiť správnu oporu a zdravý vývoj chrbtice.

 

Tip: Jednoduchý matrac z PUR peny - https://www.aminabytok.sk/matrac-hebe-70x160

Matrac z PUR peny

 Pre staršie deti sa matrace najčastejšie vyrábajú z nasledovných materiálov:

 • kokosové vlákna,
 • latex,
 • prírodný materiál - napríklad z konských vlasov.

Samozrejme, deťom môžete doplniť posteľ aj penovými matracmi strednej tuhosti. Pamätajte, že aj pre staršie deti ešte nie sú vhodné matrace so zónami, pretože ich vývin ešte nie je dokončený. Pre deti do 12 rokov tiež nie je vhodný matrac z pamäťovej peny. Avšak deti staršie ako 12 rokov už môžu mať matrac s maximálne 2 cm vrstvou pamäťovej peny.

 

Výber matraca pre teenagerov

V prvom rade by matrac pre teenagerov mal byť priedušný a elastický. Prirodzene, aj v tomto veku musí poskytovať dostatočnú oporu ešte stále vyvíjajúcemu sa telu. Najvhodnejšie materiály sú preto pena, latex a pružiny.

Najčastejšie sa však vyberajú penové matrace, a to z nasledovných dôvodov:

 • sú vzdušné,
 • sú pružné,
 • sú pevné,
 • majú výborné ortopedické vlastnosti,
 • jednoduchá údržba.

 

Tip: Jednoduchý matrac z PUR peny (90 x 200 cm) - https://www.aminabytok.sk/matrac-leto-90x200

Matrac z PUR peny

Rady na záver

Výber matraca pre deti od 18 rokov je samozrejme podobný ako pre dospelákov. Matrace tak už môžu mať zónovanie, alebo dvojakú tvrdosť. Nezabudnite ale zohľadniť hmotnosť dieťaťa. Pri nižšej hmotnosti si môžete dovoliť aj mäkší matrac. V opačnom prípade sa prikloňte radšej k pevnejšiemu. Dôležité je totiž to, aby sa chrbtica v bedrovej oblasti pri spánku neprehýbala. Ideálna výška postele vrátane matraca je tak približne 50 cm.

 


Doprava zdarma
Pre vybrané akciové produkty

Najlepšie ceny
Najlepšie ceny na internete

Rýchle doručenie k Vám domov
Prepracovaná expredícia = rýchle dodanie tovaru

Tradícia 24 rokov
Sme spoľahlivá firma s dlhoročnou tradíciou

Spôsoby dopravy

Kuriérskej služby

Dobierka: 3 € Cena dopravy: 0 €

Prepravujúce firmy

up