AMI Nábytok
2024/10/05 02:25:02
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Zdravý spánok - ako sa najlepšie vyspíte?
Zdravý spánok - ako sa najlepšie vyspíte?

V dnešnej uponáhľanej dobe sa všetci stretávame so stresom a neustále rastúcim tempom života. Viac, ako kedykoľvek predtým, sa preto stáva dôležitou otázka zdravého spánku. Spánok ovplyvňuje naše celkové zdravie, koncentráciu, náladu či schopnosť odolávať stresu. Preto je dôležité vedieť, ktoré faktory ovplyvňujú kvalitu spánku. V článku si o tom povieme viac.

 

Dbajte na vhodné vybavenie spálne

Vybavenie spánkového prostredia hrá kľúčovú úlohu v dosahovaní zdravého a kvalitného spánku. Jedným z najzákladnejších prvkov je matrac. Kvalitný a vhodne vybraný matrac dokáže zabezpečiť správnu podporu chrbtice, eliminuje nepríjemné bolesti a zabezpečí optimálne pohodlie pri spánku.

Faktory, ktoré by ste mali pri výbere matraca zvážiť, sú nasledovné:

  • Typ matraca - rozhodovanie o vhodnom type matraca môže zahŕňať pamäťovú penu, pružinový matrac, ortopedický matrac a ďalšie. Každý typ má svoje vlastné výhody a nevýhody, a preto je dôležité vybrať si taký matrac, ktorý bude vyhovovať vašim spánkovým preferenciám alebo zdravotným potrebám.
  • Hrúbka matraca - ovplyvňuje jeho podporné vlastnosti. Napríklad osoby, ktorých bolí chrbát, by mali siahnuť po matraci s väčšou hrúbkou.

Tip: Taštičkový matrac Faidra s hrúbkou 24cm - 160x200cm

Matrac s výškou 24cm

 

  • Individuálna tvrdosť matraca - treba ju prispôsobiť veku, spánkovým návykom a zdravotným potrebám. Napríklad ak spíte na boku, oceníte mäkší matrac. Avšak pokiaľ trpíte bolesťami chrbtice, alebo spíte na chrbte, je rozumné uprednostniť tvrdší matrac.
  • Materiál postele - drevené, kovové alebo polstrované postele poskytujú rôzne úrovne pohodlia a estetických vlastností. Pri výbere však treba zvážiť nielen vzhľad postele, ale aj jej funkčnosť a vybrať si vhodný rozmer.

Tip: Čalúnená škandinávska posteľ Scandi Line 3 - 160x200cm

Čalúnená škandinávska posteľ

 

Optimalizácia prostredia pre spánok

Optimalizácia prostredia, v ktorom spíme, je kľúčovým faktorom pre dosiahnutie kvalitného a zdravého spánku. Rôzne elementy prostredia totiž veľmi významne dokážu ovplyvniť náš spánkový cyklus a celkovú kvalitu odpočinku. Optimalizácia prostredia pre spánok však nie je len o fyzických podmienkach, ale aj o vytváraní pokoja a relaxácie pred spaním. Čo je v tomto smere to najdôležitejšie?

Tip: Buková komoda do spálne - 90cm

Buková komoda

 

Udržiavanie optimálnej teploty

Teplota v spálni má výrazný vplyv na kvalitu spánku. Ideálne je udržiavať chladnejšiu teplotu, pohybujúcu sa medzi 18 a 22 stupňami Celzia. Príliš teplo alebo príliš chladno môže okamžite narušiť spánkový komfort.

 

Zabezpečenie tmy

Tma je dôležitá pre stimuláciu spánkového hormónu melatonínu. Závesy, žalúzie alebo iné prostriedky, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalú tmu v spálni, sú dôležitejšie, akoby sa snáď na prvý pohľad mohlo zdať. Ak vám to stále nebude stačiť, zvážte použitie masky na oči.

 

Ochrana pred hlukom

Aj hluk dokáže narušiť spánok a viesť k nepokojnému nočnému odpočinku. Ak sa vaša spálňa nedá dostatočne izolovať od hluku z ulice, investujte do špuntov, alebo zvážte stavebnú úpravu, ktorá zlepší zvukovú izoláciu.

 

Vlhkosť a ventilácia

Udržiavanie vhodnej vlhkosti v spálni zabráni pocitu suchých úst ráno po zobudení a uľahčí dýchanie. Ideálna relatívna vlhkosť vzduchu v spálni je medzi 40 až 60 %. Rovnako dôležitá je aj dobrá ventilácia, aby sa zabránilo pocitu dusna. Nezabudnite si preto vyvetrať miestnosť aspoň 30 minút pred spánkom.

 

Vhodná posteľná bielizeň

Pohodlná a čistá posteľná bielizeň prispieva k pocitu sviežosti a pohody. Vyberajte si iba také materiály, ktoré sú príjemné na dotyk a zohľadnite aj svoje osobné preferencie ohľadom tepla a chladu.

 

Zdravý životný štýl pre lepší spánok

Súbor životných návykov a rozhodnutí, ktoré robíme počas dňa, výrazne ovplyvňuje aj náš spánkový režim. V tomto smere je dôležité dávať pozor na nasledovné:

  • Vyvážená strava - snažte sa dodržiavať vyváženú stravu, bohatú na živiny, vitamíny a minerály. Vyhnite sa ťažkým jedlám a kofeínu tesne pred spaním.
  • Pravidelný pohyb - fyzická aktivita prispieva nielen k celkovému zdraviu, ale aj k lepšiemu spánku. Pravidelný pohyb tiež pomáha zmierniť stres a úzkosť, čo sú často faktory brániace kvalitnému odpočinku.
  • Čas na voľnočasové aktivity - vytvorte si čas na relaxáciu a voľnočasové aktivity. Relaxačné aktivity, ako je napríklad meditácia alebo hlboké dýchanie, pomáhajú pri príprave tela a mysle na pokojný spánok.
  • Pravidelný spánkový režim - snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim. Chodte spať a zobúdzajte sa v rovnaký čas každý deň, aj počas víkendov. Telo si vytvorí rutinu a lepšie sa prispôsobí spánkovému cyklu.
  • Nepoužívajte elektronické zariadenia tesne pred spaním - aspoň 30 minút pred spaním odložte mobilné telefóny, tablety a iné elektronické zariadenia. Modré svetlo emitované týmito zariadeniami do veľkej miery ovplyvňuje produkciu melatonínu a tým narúša prirodzený spánkový cyklus.

 

Rada na záver

Aspoň dve hodiny pred spaním sa vyvarujte užívaniu stimulačných látok, hlavne kávy a alkoholu. Tieto látky bránia prirodzenému procesu zaspávania.

úvodný obrázok: freepik.com

 

Uverejňujte komentáre (0)

add opinion
up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium