AMI Nábytok
2024/04/15 10:39:28
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
HR pena vs. PUR pena matraca - aké sú ich výhody?
HR pena vs. PUR pena matraca - aké sú ich výhody?

Výber vhodného matraca je kľúčový faktor, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku. Okrem správnych rozmerov je prirodzene veľmi dôležitý aj výber materiálu matraca. V súčasnosti medzi najpoužívanejšie materiály patrí najmä HR pena a PUR pena. Aký je medzi nimi rozdiel? V čom spočívajú ich výhody? Povieme si o tom v našom článku.

 

Čo vieme o studenej pene (HR) a PUR penách matraca?

Názov studená pena trochu zavádza. Nemusíte sa však báť, že by vás matrac z tohto materiálu nepríjemne chladil. Hovorí sa jej tak iba v súvislosti s výrobným procesom. Vyrába sa totiž za studena pri použití vody a bez chlorofluorokarbonátov. To znamená, že výroba nezaťažuje životné prostredie.

Matrace zo studenej peny patria k najmodernejším produktom na trhu. Studená pena sa pritom nachádza hlavne v strede matraca, vďaka čomu môže týmto materiálom prirodzene prúdiť vzduch. Zároveň zabezpečuje, že si  matrac dokáže udržať svoju tvarovú stálosť. Zvyčajne ide o matrace sendvičového typu, pri ktorých jadro matraca tvorí viacero materiálov.

V porovnaní s PUR matracmi majú matrace zo studenej peny vyššiu životnosť, jemnejšiu štruktúru, vyššiu tvarovú stálosť a sú pružnejšie? Zároveň disponujú vysokou odolnosťou voči preležaniu.

 

PUR matrace sú známe aj pod názvom molitanové matrace. Avšak tento názov sa už prestáva používať. Označenie PUR pritom predstavuje skratku názvu - polyuretánová pena. Vyrába sa speňovaním vysoko kvalitných surovín a materiálov.

Disponuje veľkou hustotou, tvrdosťou, ako aj ďalšími dôležitými parametrami pre kvalitný spánok. Z toho dôvodu ide o ideálny materiál na výrobu ortopedických matracov, pri ktorých sa PUR pena kombinuje aj s inými druhmi pien rôznej tuhosti. Najčastejšie ide o kombináciu tvrdší stred a mäkšie vrstvy smerom k povrchu.

 

Výhody matracov zo studenej (HR) peny

Studená pena má v porovnaní s bežnou penou používanou na matrace celý rad výhod, z ktorých najdôležitejšie sú nasledovné:

  • Vysoká elasticita - znamená vyššiu odolnosť voči preležaniu. Vysoká elasticita umožňuje rýchly návrat peny do pôvodného tvaru po uvoľnení tlaku.
  • Veľká priedušnosť - materiál má väčšie póry ako iné peny a preto lepšie odvádza vlhkosť. Oceníte najmä v prípade problémov s nočným potením.
  • Dlhá životnosť a odolnosť - fyzikálne vlastnosti a hlavne vysoká hustota studenej peny zaručuje vysokú odolnosť.
  • Teplotná prispôsobivosť - v lete sa matrac dokáže prispôsobiť vysokým teplotám a v zime zase naopak, príjemne hreje.
  • Tvarová prispôsobivosť - matrac zo studenej peny je vhodný pre spánok v akejkoľvek spánkovej polohe.

Matrace zo studenej peny ocenia najmä ľudia s nadváhou a problémami so spánkom. Studená pena totiž výborne odoláva aj zvýšenému tlaku a matrac z tohto materiálu dokáže ideálne rozložiť váhu tela. Dôsledkom toho je pokojný spánok.

 

Tip: Matrac zo studenej peny 140x200 - https://www.aminabytok.sk/matrac-kassiopeia-140x200

Matrac zo studenej (HR) peny

 

Výhody matracov z PUR peny

Aj matrace z PUR peny prinášajú mnoho výhod, z nich najdôležitejšie sú nasledovné:

  • Ortopedické vlastnosti - perfektná pružnosť, čo zaručuje dokonalý odpočinok pre celé telo.
  • Výhodná cena - v porovnaní s matracmi zo studenej peny sú lacnejšie. A to z dôvodu lepšej dostupnosti materiálu. Nižšia cena však v ich prípade neznamená menšiu kvalitu.
  • Nižšia hmotnosť - jednoduchšia manipulácia. Matrac sa ľahko prenáša a jeho údržba nie je žiadnou veľkou námahou.
  • Hypoalergénne vlastnosti - antialergický materiál, ktorý vytvára nehostinné prostredie pre roztoče, baktérie a plesne.
  • Zdravotná nezávadnosť - ideálny materiál na matrace pre deti.

Matrace z PUR peny sa používajú aj na polohovanie. Polyuretánová pena tiež neprenáša skoro žiadne vlnenie a preto sa odporúča najmä pre dvojlôžkové postele. Oceníte ju preto hlavne vtedy, ak jedného z partnerov vyrušuje časté striedanie polôh pri spánku. PUR modely slúžia na príležitostné aj každodenné spanie.

 

Tip: Matrac z PUR peny 140x200 - https://www.aminabytok.sk/matrac-mira-140x200

PUR matrac

Rada na záver

Pri výbere matraca nie je dôležitý len jeho materiál a rozmer. Nezabudnite si vybrať aj vhodný poťah. Nesprávny poťah totiž znižuje kvalitu matraca a skracuje jeho životnosť.  Ideálne ak bude antialergický a ľahko snímateľný, aby sa dal ľahko zvliecť a oprať.

ilustračný obrázok: freepik.com

up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium