AMI Nábytok
2024/07/22 10:00:31
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Kam v spálni umiestniť posteľ
Kam v spálni umiestniť posteľ

Vhodné umiestnenie postele v spálni sa nevypláca podceniť. Významnou mierou totiž prispieva k zdravému spánku a tým aj k lepšej produktivite počas dňa. Prirodzene, v tomto smere je najdôležitejší váš vnútorný pocit. Pokiaľ ale cítite, že s vašim spánkom nie je niečo v poriadku, je ten správny čas niečo s posteľou spraviť. V článku vám prinášame zopár užitočných tipov ako na to.

 

Umiestnenie samotnej spálne

Človek nemusí byť zrovna majstrom na čínske umenie feng šuej aby pochopil, že pre kvalitný a zdravý spánok je v prvom rade dôležité vhodné umiestnenie spálne. Je totiž veľký rozdiel, či je umiestnená v prednej alebo v zadnej časti domu, pri kuchyni alebo dokonca nad garážou.

Najideálnejšie miesto na spanie je práve v zadnej časti domu. Ruch z ulice je v týchto miestach znížený na minimum a celkovo ide o priestor tichší a pokojnejší. Čo sa týka bytov, v ich prípade si za spálňu vyberte iba takú miestnosť, ktorej okná nie sú situované smerom k hlavnej ceste.  

Rozhodne sa vyhnite umiestneniu spálne nad garážou a rovnako aj pod alebo pri rušných priestoroch v dome. Napríklad pri kúpeľni, toalete alebo vedľa tínedžerskej izby.

Tip:

Spálňu sa snažte umiestniť čo najďalej od kuchyne. Podľa feng šuej totiž sporák hromadí zlú energiu, ktorá môže dokonca zapríčiniť zdravotné problémy.

 

Základné pravidlá pre umiestnenie postele

V princípe platí, že čelo postele by malo byť opreté o stenu. Avšak niekto uprednostňuje spánok v rohu a ďalší zase uprostred miestnosti. Z tohto pohľadu preto ide skôr o pocitovú záležitosť, i keď nepochybne viac výhod v sebe spája práve prvá možnosť.

Preto polohu postele a jej umiestnenie v priestore by ste mali voliť hlavne podľa veľkosti spálne, a to nasledovne:

  • Malá a stredne veľká spálňa - dobrým riešením je oprieť posteľ čelom o stenu a z oboch strán pri nej nechať primerane veľký voľný priestor. Ideálne rovnako veľký. Posteľ voľte radšej menších rozmerov.
  • Veľká spálňa - tu si už môžete dovoliť aj vyššie zmienené umiestnenie postele do rohu alebo uprostred miestnosti.

Dôležité je ale dbať na to, aby ste okolo postele mali dostatok voľného priestoru. Z toho dôvodu je treba prispôsobiť veľkosti spálne aj rozmer postele. V menších priestoroch je napríklad vhodné voliť posteľ s rozmermi najviac  140 x 200 cm.

 

Tip: Posteľ DMD3 biela + dub donoma 140x200 cm - https://www.aminabytok.sk/postel-borovica-dmd3-140x200cm

Posteľ 140x200 cm

 

Naopak, vo väčšej spálni si už prídu na svoje aj spáči, ktorí potrebujú mať pri spánku veľký priestor. Ideálne rozmery sú napríklad: 180 x 200 cm a viac.

 

Tip: Posteľ Lena biela 180x200 cm - https://www.aminabytok.sk/postel-borovica-lena-180x200-biela

Biela posteľ 180x200 cm

Problematické miesto umiestnenia je tiež priestor s oknom. Čo s tým? Najjednoduchšie je sa riadiť iba tým, čo sa za oknom nachádza. Pokiaľ lúky, les a príroda, tak je všetko v poriadku. Určite oceníte pohľad na takúto panorámu aj priamo z postele. Naopak, pokiaľ máte predsa len spálňu orientovanú oknom do rušnej ulice, tak sa snažte umiestniť posteľ od neho čo najďalej.

Rovnako zohľadnite, či je okno v spálni orientované na východnú svetovú stranu. Ak áno, tak v tom prípade by ste mali spať hlavou od neho. Východ slnka totiž pre mnohých pôsobí veľmi rušivo a kradol by vám spánok v skorých ranných hodinách. Prirodzene, problémy tiež môžu nastať, ak sa v tesnej blízkosti vášho okna nachádza okno susedov. 

 

Užitočné tipy

Ďalšie užitočné zásady pre vhodné umiestnenie postele v spálni sú nasledovné:

  • Priestor pod posteľou by mal dýchať - voľné prúdenie vzduchu. Ak máte menší byt, využite klasické drevené šuflíky pod posteľ.
  • Ideálne je si vyberať posteľ z prírodného materiálu, ideálne z dreveného masívu.
  • Posteľ s pevným čelom vyvoláva pocit istoty a bezpečia.
  • Za posteľou by nemalo byť žiadne okno. Okrem pocitu neistoty by ste si kvôli prievanu mohli privodiť aj zdravotné problémy.
  • Zrkadlá v spálni by nemali byť otočené priamo na posteľ. Ideálne je ich umiestniť napríklad na vnútornú stranu dverí skrine alebo niekam do kúta.

 

Tip: Posteľ DM1 hľuzovkový dub 140x200 cm - https://www.aminabytok.sk/postel-dm1-140x200cm-dub-sonoma211221142129

Posteľ hľuzovkový dub

 

Rada na záver

Podľa tradície našich babičiek je vôbec najhoršie umiestnenie postele v spálni s nohami hneď oproti dverám. Vyvoláva to pocit neistoty a úzkosti. Dokonca stará povera hovorí, že takéto umiestnenie postele vám môže skrátiť život až o sedem rokov.

 ilustračný obrázok: freepik.com

Uverejňujte komentáre (0)

add opinion
up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium