AMI Nábytok
2023/09/27 22:55:53
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Moderné spálne - inšpirácie pre rok 2023
Moderné spálne - inšpirácie pre rok 2023

Rok 2023 prináša so sebou nové možnosti a trendy aj do sveta interiérového dizajnu. A čo je dôležitejšie ako priestor, kde začíname a končíme každý svoj deň? Áno, hovoríme o spálni. Zistite si preto, aké trendy sú na vzostupe, aké farby a materiály vytvárajú harmonické prostredie a aký nábytok či doplnky pridávajú štýl a funkcionalitu. V článku tiež nájdete tipy a rady, ako využiť priestor efektívne a ako vytvoriť atmosféru, v ktorej sa budete cítiť skutočne príjemne.

 

Hlavné trendy v modernom dizajne spální pre rok 2023

Rok 2023 prináša so sebou svieži vietor do sveta dizajnu spální. Jedným z najvýraznejších dizajnov je aj v tomto roku minimalizmus s dotykom elegance. Spálne sa sústreďujú na jednoduché a čisté línie, kde každý prvok má svoje miesto a účel. Zbytočné ozdoby ustupujú do úzadia a dôležité je predovšetkým funkčné využitie priestoru. Práve táto kombinácia minimalizmu a funkčnosti vytvára dokonalú atmosféru pokoja a harmónie.

Obľúbeným dizajnom zostáva aj strohý škandinávsky dizajnérsky štýl, ktorý v sebe kombinuje praktický minimalizmus a prírodné, svetlé prvky. Tieto charakteristické prvky škandinávskeho dizajnu môžu vašu spálňu pretvoriť na miesto plné pokoja a harmónie. Základnou farbou je tu biela alebo sivá farba, ktoré vytvárajú pocit priestrannej a sviežej atmosféry. Prirodzene, v spálni dominuje drevo, ktoré sa používa nielen na podlahy či nábytok, ale aj na rôzne doplnky.

Pri zariaďovaní spálne sú aj v roku 2023 stále obľúbené nasledovné všeobecné trendy:

  • Oblúky a krivky
  • Viacúčelové kusy nábytku
  • Prírodné materiály (hlavne drevo)
  • Živé rastliny

 

Aké použiť farby a materiály do spálne?

Farby a materiály, ktoré použijete pri zariaďovaní spálne, majú veľký vplyv na jej atmosféru. V roku 2023 začína síce v spálni dominovať ružová farba, avšak prirodzene nie je jedinou farbou, ktorá dokáže oživiť váš interiér. Obľúbené sú aj odtiene modrej, zelenej či dokonca fialovej, ktorá prináša do spálne eleganciu a nadčasovosť.

 

Ružová farba

Prináša do spálne príjemný a romantický nádych. Môžete ju použiť ako hlavnú farbu na steny, čím vytvoríte jemnú atmosféru. Výbornou alternatívou je tiež zvoliť si ružové akcenty v podobe vankúšov, závesov či dekoračných prvkov. Ružová spolu s bielou alebo sivou vytvára zmysluplný kontrast, čím si zabezpečíte elegantný a moderný vzhľad spálne.

 

Tip: Ružová čalúnená posteľ Pro Line 15 120x200 cm

Ružová čalúnená posteľ 

 

Modrá farba

Evokuje pokoj a pohodu. Modré tóny môžete použiť na steny, alebo ich použite na textílie, ako sú posteľné obliečky, závesy, koberec či dekoračné vankúše. Kombinácia modrej s bielou vytvára elegantný námornícky štýl, zatiaľ čo modrá a sivá poskytuje moderný a sofistikovaný vzhľad.

 

Tip: Modrá čalúnená posteľ 160x200 cm

Modrá čalúnená posteľ

 

Zelená farba

Prináša do spálne pocit harmónie a spája vás s prírodou. Môžete si zvoliť sviežu, svetlú zeleň pre energický a osviežujúci vzhľad alebo tmavšie odtiene zelenej pre intímnejšiu a pokojnejšiu atmosféru.

 

 Tip: Zelená čalúnená posteľ Scandi 5 160x200 cm

Tmavozelená čalúnená posteľ

 

Fialová farba

Prináša do spálne pocit elegancie a mystiky. Tmavšie odtiene fialovej, ako je napríklad hlboká a bohatá purpurová, dodajú do miestnosti luxusný a sofistikovaný nádych. Naopak, svetlé odtiene fialovej prinesú do spálne jemnosť a romantiku. Fialová sa kombinuje dobre nielen s neutrálnymi farbami, ako je biela alebo šedá, ale tiež s inými farbami, ako je napríklad strieborná či zlatá.

 

Nábytok a úložné priestory v spálni

Pri zariaďovaní spálne je dôležité zvážiť nielen estetiku, ale aj funkčnosť nábytku a úložného priestoru. Ako na to? Prinášame vám zopár tipov:

  • Oblúky a krivky - pridajú do spálne jemnosť a mäkkosť. Napríklad postele s oblúkovými čelami alebo nohami vám vytvoria elegantný a romantický vzhľad. To isté platí aj pre skrinky a komody.
  • Viacúčelový nábytok - je skvelým riešením pre efektívne využívanie priestoru. Napríklad postele s úložnými priestormi pod matracom poskytujú miesto na ukladanie oblečenia či posteľnej bielizne. Skrinky s výsuvnými košmi alebo policami zase môžu slúžiť ako priestor na organizáciu oblečenia a doplnkov. Stolíky s výsuvnými zásuvkami poskytujú miesto na skladovanie kníh, časopisov alebo osobných vecí.
  • Vstavané úložné priestory - sú dobrým riešením najmä vtedy, ak máte v spálni málo priestoru. Vstavané skrine totiž dokážu efektívne využiť priestor od podlahy až po strop.
  • Zrkadlá a osvetlenie - použitie zrkadiel v spálni opticky zväčšuje priestor a pridáva do neho viac svetla. Zrkadlá môžu byť umiestnené na stenách, na skrinkách alebo dokonca na stropoch. Všeobecné pravidlo ale znie, že so zrkadlami v spálni sa to nemá preháňať. Stačí jedno-dve.
  • Farby a textúry - obľúbeným sa stáva aj experimentovanie s kombináciou rôznych textúr, ako sú napríklad drevný nábytok, zrkadlové prvky, kovové doplnky alebo kameňové detaily, aby ste vytvorili zaujímavý vizuálny kontrast.

 

Osvetlenie a doplnky pre dokonalú atmosféru

V spálni je ideálne mať možnosť regulovať si intenzitu svetla podľa potreby. V tomto smere sú dobrým tipom regulovateľné stropné svetlá, ktoré vám umožnia prispôsobiť si osvetlenie podľa rôznych situácií. Napríklad môžete mať jasné svetlo pri čítaní knihy, alebo pracovaní na počítači a potom si ho zjemniť na relaxačnú atmosféru pred spaním. Obľúbené je aj zónové osvetlenie.

Prirodzene, aj v roku 2023 sú v spálni dôležitým doplnkom nočné lampy na nočných stolíkoch, ktoré poskytujú jemné a útulné osvetlenie, ktoré využijete napríklad pri čítaní. Okrem funkčnosti však môžu nočné lampy pridať do spálne aj štýlový prvok.

 

Rady na záver

Použitie správnych doplnkov pridáva do spálne osobitú atmosféru. Napríklad, závesy zjemňujú a zatemňujú  priestor, aby ste sa cítili pohodlnejšie. Mäkké vankúše, poťahy alebo koberce zase pridávajú do spálne útulnosť a teplo. Nezabudnite na vhodne umiestnené umenie - fotografie alebo dekoratívne predmety. Ich prostredníctvom si dotvoríte celkový vzhľad miestnosti. Populárne sú aj dekorácie na stenu, najmä drevené nálepky s prírodnými motívmi či drevené mandaly.

up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium