AMI Nábytok
2024/06/11 13:56:08
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Posteľ pod oknom či oproti dverám? Aká je ideálna orientácia postele
Posteľ pod oknom či oproti dverám? Aká je ideálna orientácia postele

Posteľ je prirodzenou dominantou každej spálne a detskej izby. Jej orientácia má veľký vplyv na kvalitu spánku a celkový estetický pocit z miestnosti. Ak ste niekedy stáli pred rozhodnutím, kde umiestniť posteľ, určite ste si položili otázku, či ju máte postaviť pod okno alebo oproti dverám. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, prečítajte si náš článok o praktických dôvodoch či základoch feng shui.

 

Prečo je dôležitá orientácia postele?

Orientácia postele má veľký vplyv na kvalitu spánku a celkový pocit z miestnosti. Niekedy sa dokonca môže stať, že nevhodné umiestnenie postele vedie k prerušovanému spánku alebo k pocitu nepohodlia v miestnosti. Prirodzene, platí to nielen pri bežnom type jednolôžkovej postele, ale aj pri klasických manželských posteliach.

 

Tip: Drevená posteľ Akio - https://www.aminabytok.sk/postel-dub-akio-vitbed-160x200cm

Posteľ dub Akio VitBed 160x200cm 

Základné pravidlá orientácie postele

Najdôležitejším pravidlom je, aby bola posteľ umiestnená tak, že bude viditeľná z dverí a zároveň je od nich čo možno najďalej. Vytvára to pocit bezpečia a komfortu v miestnosti. Tým, že vidíte celú miestnosť z postele, sa budete cítiť oveľa menej obmedzene a lepšie ovládať svoj osobný priestor okolo nej. V ideálnom prípade by ste mali byť schopní vidieť súčasne na dvere aj na okno.

Zo všetkých umiestnení postele je tiež najlepšie, ak je posteľ umiestnená tak, aby ste sa mohli ľahko okolo nej pohybovať (dostatočný priestor po stranách). Toto pravidlo je dôležité nielen pri posteliach pre dospelých, ale aj pri detských posteliach či malých detských postieľkach.

 

Tip: Biela detská postieľka - https://www.aminabytok.sk/detska-postielka-baby-happy-60x120cm-masiv-biely-borovica

Detská postieľka BABY HAPPY 60x120cm masív biely/borovica 

Pri detskej poschodovej posteli dbajte najmä na dostatočnú výšku bočníc, aby sa cez ne dieťa počas spánku neprevrátilo a nespadlo dole. Rovnako pamätajte, že nad posteľou na poschodí by dieťa malo mať dostatok priestoru, aby sa mohlo posadiť.

 

Tip: Biela detská poschodová posteľ - https://www.aminabytok.sk/poschodova-postel-p1-90x200cm-masiv-biela

Poschodová posteľ 90x200cm masívne drevo, biela 

 

Posteľ by mala byť prisunutá čelom k dominantnej stene v miestnosti. Rovnako dbajte na to, aby touto stenou neprechádzali kanalizačné, vodovodné alebo plynové rúry. V súčasnosti je obľúbeným trendom prešívanie v tvare obdĺžnikov v oblasti záhlavia, čo je charakteristickým znakom napríklad čalúnených postelí.

 

Tip: Čalúnená posteľ - https://www.aminabytok.sk/calunena-postel-scandi-1-140x200-cm

Poschodová posteľ 90x200cm masívne drevo, biela 

Posteľ pod oknom

Umiestnenie postele pod oknom môže byť vizuálne veľmi príjemné. Umožňuje to prirodzený prísun svetla a zabezpečíte si tým výhľad z okna priamo z postele. Okno tým pádom môže slúžiť aj ako dizajnérsky prvok v spálni, čo vám umožní vytvoriť príjemnú  atmosféru.

Ak však bývate v priemyselnej oblasti alebo na hlavnej ceste, môže byť umiestnenie postele pod oknom nepraktické. Okno totiž prepúšťa hluk a svetlo, čo vám celkom určite spôsobí problémy so spánkom.

Rovnako pamätajte na to, že ak sa rozhodnete umiestniť posteľ priamo pod okno treba sa uistiť, či máte dostatočné závesy alebo žalúzie na zatemnenie miestnosti. Okrem toho sa uistite, že posteľ nie je umiestnená príliš blízko k oknu a nie je tak vystavená prenikaniu chladu, najmä v zimnom období.

 

Posteľ oproti dverám

Umiestnenie postele oproti dverám je v niektorých prípadoch nevyhnutné, ak máte malú spálňu alebo obmedzený priestor. Tento typ umiestnenia ale tiež môže mať negatívny vplyv na kvalitu vášho spánku.

Ak totiž posteľ umiestnite priamo oproti dverám, môže to spôsobiť rušenie v prípade, že niekto vojde alebo vyjde z miestnosti. To následne povedie k tomu, že sa budete cítiť menej bezpečne alebo to spôsobí, že sa v noci budete častejšie budiť s nepríjemným, neurčitým pocitom.

 

Ideálna orientácia postele

Ak hľadáte ideálne umiestnenie postele, mal by ste zvážiť jej umiestnenie tak, aby bola čo najďalej od dverí a aby ste na dvere z postele videli. To vám umožní vidieť, čo sa deje v miestnosti a kto do miestnosti vchádza bez toho, aby ste sa museli z postele zdvíhať.

Okno by sa malo nachádzať mimo priamych línii postele, aby sa minimalizovala expozícia na hluk a svetlo. Ak sa vám nepáči nápad umiestniť posteľ oproti oknu alebo dverám, môžete zvážiť aj iné umiestnenie v miestnosti, ako napríklad diagonálne v rohu miestnosti.

Pri zvažovaní ideálnej orientácie postele je dôležité brať do úvahy i vaše osobné preferencie a pohodlie. Ak máte radi, keď sa vám dostáva veľa prirodzeného svetla, umiestnenie postele pod oknom môže byť pre vás tou najlepšou voľbou. Ak vám vadí hluk a svetlo z ulice, bude pre vás vhodnejšie umiestniť posteľ ďalej od okna a dverí.

ilustračný obrázok: freepik.com

Uverejňujte komentáre (0)

add opinion
up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium