AMI Nábytok
2024/06/10 23:02:42
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Ako sa správne starať o matrac
Ako sa správne starať o matrac

 

1. Ochrana matraca

Prvým krokom pri starostlivosti o matrac je ochrana. Použitie matracovej ochrany alebo poťahu na matrac je veľmi dôležité, pretože chráni váš matrac pred prachom, škvrnami a inými nečistotami. Matracový poťah by mal byť vyrobený z kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči tekutinám a ľahko sa čistí. Taktiež by mal byť ľahko odnímateľný a možno ho prať v práčke. Matracová ochrana pomôže predĺžiť životnosť vášho matraca a udržuje ho čistým a hygienickým.

 

Tip: Poťah na matrac s Aloe Vera - 160x200

Ochrana matraca - poťah na manželskú posteľ

 

2. Pravidelné otáčanie a obracanie

Matrace by sa mali pravidelne otáčať a obracať, aby sa rovnomerne zaťažili všetky jeho časti. Väčšina matracov má svoje odporúčané postupy pre otáčanie a obracanie, takže sa oplatí skontrolovať návod od výrobcu. Všeobecne platí, že matrace by sa mali otáčať každé 3 mesiace a obracať naopak aspoň raz za pol roka. Toto pomôže predchádzať nerovnomernému opotrebeniu matraca a zabezpečí, že budete mať konzistentnú podporu počas spánku.

 

Tip: Penový matrac Kottos - 160x200

Matrac s kokosovou vrstvou

 

3. Čistenie matraca

Pravidelné čistenie matraca je dôležité pre udržanie jeho čistoty a hygieny. Prach, nečistoty a pachy sa môžu usadiť na povrchu matraca, čo môže ovplyvniť kvalitu vašej spánkovej plochy. Pre čistenie matraca môžete použiť niekoľko metód:

  • Vysávanie: Pravidelné vysávanie vášho matraca pomôže odstrániť prach a nečistoty z jeho povrchu. Použite vysávač so špeciálnym nadstavcom určeným pre čistenie matracov.
  • Odstraňovanie škvŕn: Ak máte na matraci škvrny, odporúča sa použiť jemné čistiace prostriedky, ktoré sú určené pre daný typ materiálu matraca. Pred aplikáciou čistiaceho prostriedku skontrolujte etiketu matraca alebo sa obráťte na výrobcu, aby ste zistili najvhodnejší spôsob odstránenia škvŕn. Vždy dôkladne opláchnite a nechajte matrac úplne vyschnúť predtým, ako naň znovu položíte posteľnú bielizeň.
  • Odstraňovanie pachov: Ak si všimnete nepríjemné pachy vo vašom matraci, môžete použiť prírodné prostriedky na ich odstránenie. Napríklad, posypte povrch matraca jedlou sódou a nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín. Potom dôkladne odsajte sódu a vetrajte miestnosť. Jedlá sóda pomôže absorbovať pachy a zanechá váš matrac svieži.

 

4. Udržiavanie správnej teploty a vlhkosti

Matrace sú citlivé na teplotu a vlhkosť, preto je dôležité udržiavať optimálne podmienky v spálni. Príliš vysoká teplota a vlhkosť môžu spôsobiť tvorbu plesní a roztočov, čo môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Uistite sa, že vaša spálňa má dostatočnú ventiláciu a udržujte optimálnu teplotu a vlhkosť prostredia. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa umiestňovaniu matraca do priestoru s vysokou vlhkosťou, ako je napríklad pivnica alebo podkrovie.

 

5. Prevencia proti škvrnám a plesniam

Aby ste predišli tvorbe škvŕn a plesní na matraci, je dôležité dodržiavať niekoľko preventívnych opatrení:

  • Používajte poťahy na matrac: ďalšia vrstva ochrany pred tekutinami a nečistotami.
  • Vyhnite sa konzumácii jedla a pitia na posteli: Jedlo a nápoje môžu spôsobiť škvrny a pritiahnuť nechcených návštevníkov, ako sú napríklad mravce alebo roztoče.
  • Udržiavajte čistotu v spálni: Pravidelné vysávanie miestnosti a udržiavanie čistoty povlakov na posteľnej bielizni môže pomôcť minimalizovať prach a nečistoty, ktoré sa dostávajú na matrac.

 

6. Výmena matraca

 

Tip: Pružinový matrac Treviso - 160x200

Penový matrac

 

Aj keď sa staráte o svoj matrac s láskou a starostlivosťou, príde čas, keď bude potrebné ho vymeniť. Všeobecne platí, že matrace by sa mali meniť každých 7-10 rokov, pretože strácajú svoju pôvodnú podporu a pohodlie s plynutím času. Ak si však všimnete značné opotrebenie, povrchové nerovnosti alebo ak cítite nepohodlie počas spánku, môže byť vhodné premýšľať o skoršej výmene matraca.

Starostlivosť o matrac je dôležitou súčasťou udržania jeho životnosti a kvality. Dodržiavaním týchto tipov a postupov môžete zabezpečiť, že váš matrac vám poskytne dlhodobú pohodu a podporu počas spánku. Nezabudnite tiež dodržiavať pokyny od výrobcu a prispôsobiť starostlivosť o matrac podľa materiálu a špecifických potrieb vášho matraca. Investícia do správnej starostlivosti o matrac sa určite vyplatí, keďže vám poskytne lepší spánok a dlhšiu životnosť vášho matraca.

 obrázok: freepik.com

 

Uverejňujte komentáre (0)

add opinion
up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium