AMI Nábytok
2023/05/27 04:57:49
Vyhľadávanie
kontakt
+420 702 286 286

po - pá: 9:00 - 15:00

Your basket
celkom: 0,00 € do nákupného košíka
Pokračovať v nákupe
Blog kategorie
Ako vybrať matrac na boľavý chrbát
Ako vybrať matrac na boľavý chrbát

Bolesti chrbta sú bežným problémom mnohých ľudí, ktorý ovplyvňuje kvalitu života a spánku. Našťastie výberom správneho matraca si môžete pomôcť zmierniť tieto bolesti a zabezpečiť pohodlný spánok. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo sa pri výbere vhodného matraca pri bolesti chrbta sústrediť. Povieme si aj o tom, ako si vybrať správny typ a materiál.

 

Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca?

Pri výbere matraca je správna tvrdosť najdôležitejším faktorom pre dosiahnutie pohodlného spánku a zmiernenie bolesti chrbta. Zopár dôležitých tipov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa v tomto smere správne, je nasledovných:

 • Matrac si pred kúpou vyskúšajte - najlepší spôsob, ako zistiť správnu tvrdosť matraca, je si ho vyskúšať. Väčšina predajcov umožňuje zákazníkom vyskúšať si matrac ešte pred kúpou, čo by ste mali využiť. Vyskúšajte si rôzne typy matracov a posúďte, ktorá tvrdosť je pre vás najpohodlnejšia.
 • Zohľadnite svoju váhu a postavu - váha a postava ovplyvňujú, aká tvrdá by mala byť vaša matrac. Napríklad osoby s vyššou váhou alebo silnejšou postavou potrebujú matrac s vyššou tvrdosťou, aby im umožnil primeranú oporu chrbta.
 • Dajte na predchádzajúce skúsenosti - ak ste mali v minulosti problémy s bolesťou chrbta a zistili ste, že určitá tvrdosť matraca vám pomohla, môže to byť dobrým indikátorom pre výber matraca aj teraz.
 • Konzultujte s lekárom alebo fyzioterapeutom - bolesti chrbta treba konzultovať s odborníkom. Môžu byť totiž prejavom iného a vážnejšieho zdravotného problému.
 • Zvažujte výrobcu a materiál - je dôležité si vybrať matrac nielen so správnou tvrdosťou, ale aj s dostatočnou životnosťou. Kvalitný materiál a výrobca sú toho zárukou. Pred kúpou sa nezabudnite informovať o rôznych typoch materiálov a o tom, ktoré sú na bolesti chrbta najvhodnejšie.

Vedeli ste, že…

…matrace podľa tvrdosti rozdeľujeme na základe stupnice  od 1 – 7? Najmäkšie matrace majú číslo 1 a najtvrdšie sú tie s číslom 7.

 

Ak už trpíte problémami s bolesťami chrbtice, pri výbere správnej tvrdosti matraca sa riaďte nasledovne:

 • Bolesť hornej časti chrbtice - ak spíte na chrbte, odporúčame tvrdší matrac, zatiaľ čo pri častejšom spánku na boku je lepšie zvoliť stredne tvrdý alebo zónovaný matrac. Vo všeobecnosti je však lepšie spávať na boku. Ideálne je tiež používanie anatomického vankúša.
 • Bolesť dolnej časti chrbtice - zvážte investíciu do stredne tvrdého alebo mäkšieho matraca, ktorý dokáže primerane kopírovať zakrivenie chrbtice v krížovej oblasti, no zároveň ju dostatočne podoprieť.

 

Rozdelenie matracov na boľavý chrbát

Matrace na boľavý chrbát rozdeľujeme do niekoľkých kategórií na základe ich vlastností a materiálov, z ktorých sú vyrobené. Najdôležitejšie z týchto kategórií sú nasledovné:

 • Penové - sú veľmi pohodlné a poskytujú dobrú oporu chrbtici. Zvyčajne sú mäkšie, čo je ideálne pre tých, ktorí majú radi pohodlný a mäkší povrch na spanie. Najlepšie je používanie takých penových matracov, ktoré majú rôzne zóny tvrdosti. Poznáme matrace aj z biopeny s obsahom prírodných látok, ktoré zvyšujú elasticitu matraca. Veľmi obľúbená je aj pamäťová pena, ktorá rozkladá tlak rovnomerne a tým uvoľňuje svalstvo chrbtice.

Tip: Penový matrac Lyra - https://www.aminabytok.sk/matrac-lyra-140x200

Penový matrac 140x200 cm 

 • Pružinové - vhodné sú najmä taštičkové matrace, ktoré disponujú lepšími ortopedickými vlastnosťami ako bežný pružinový matrac.

Tip: Taštičkový matrac Treviso - https://www.aminabytok.sk/matrac-treviso-160x200

Pružinový matrac 160x200 cm

 • Latexové - veľmi odolné a pohodlné, pričom sú zvyčajne stredne tvrdé. Podopierajú a kopírujú tie časti tela, ktoré to práve potrebujú a tým poskytujú dobrú oporu chrbtici. Pamätajte, že čím je hustota latexovej peny vyššia, tým je latexový matrac pevnejší, trvácnejší a má lepšie ortopedické vlastnosti. Odporúčaná hustota je aspoň 60 kg/m3.
 • Zónované - tieto matrace majú rôzne zóny tvrdosti, ktoré sa prispôsobujú rôznym častiam tela. Zónované matrace sú ideálne pre tých, ktorí majú špecifické problémy s chrbticou.

 

V súvislosti s boľavým chrbtom sú dnes čoraz obľúbenejšie sendvičové matrace. Sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú matrac s kombináciou rôznych materiálov. Okrem peny majú aj ďalšie vrstvy z kokosu, gélu či kaučuku, čím poskytujú nekonečné možnosti výberu.

Tip: Sendvičový matrac Gigant - https://www.aminabytok.sk/matrac-gigant-160x200

Sendvičový matrac 160x200 cm 

 

Výsledkom toho je, že obsahujú mäkšie vrstvy striedajúce sa s tvrdšími, takže môžete mať jeden matrac s odlišnou tvrdosťou na každej strane. Stredová vrstva býva často tvrdšia, aby poskytla potrebnú tuhosť a tým zabraňovala neprirodzenému kriveniu chrbtice pri spánku. Predstavujú ideálne riešenie, ak jeden z partnerov preferuje inú tvrdosť matraca.

 

Rada na záver

Matrac musí byť dostatočne vysoký, aby váš chrbát a krk mali potrebnú podporu. V ideálnom prípade by mal byť matrac tak vysoký, aby váš bedrový kĺb bol v rovine s kolenami.

ilustračný obrázok: freepik.com

up
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium